• DNI OTWARTE W ZIELONYM

  Zdjęcia do obejrzenia w GALERII

 • Uroczyste ukończenie szkoły przez klasy maturalne.

  Powodzenia na maturze!

 • Uroczyste ukończenie szkoły przez klasy maturalne.

  Powodzenia na maturze!

 • FotoDziennikarze - warsztaty dziennikarskie na Wydziale Politologii UMCS w Lublinie

 • Praktyki w Grecji - niesamowite wspomnienia!!!

  Zdjęcia do obejrzenia w GALERII.

 • Kliknij w baner, aby dowiedzieć się więcej i zgłosić swój udział

Zaproszenie na jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach

Jubileusz 60-lecia

Klasa fototechniczna z innowacją dziennikarską została objęta patronatem UMCS

Patronat UMCS

Jesteśmy jedyną szkołą w Polsce z kierunkiem technik informatyk z pożarnictwem.

INFORMATYCY

Praktyki zawodowe w Grecji w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

GRECJA

Dnia 14. września 2018r. w Zespole Szkól im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Rozwój kształcenia zawodowego drogą do aktywizacji młodzieży" realizowanego w ramach projektu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego", Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.


Uroczystość rozpoczęła dyrektor ZS - Agnieszka Stępień, która powitała gości, m.in. Marzenę Murawską – dyrektor PSP nr 5 w Pionkach, radną Powiatu Radomskiego, Dorotę Łachmaniuk - dyrektor PSP nr 1 w Pionkach, Magdalenę Deszczkę - dyrektor PSP nr 2 w Pionkach, Grzegorza Amanowicza – dyrektora PSP w Jedlni Kościelnej, uczniów trzecich klas gimnazjalnych i ósmych klas szkół podstawowych z Pionek i Jedlni Kościelnej wraz z opiekunami oraz młodzież i nauczycieli ZS– uczestników praktyk zawodowych w Grecji w 2018r. Następnie głos zabrali uczestnicy projektu: Anna Zawadzka i Bartosz Nowakowski , którzy opowiedzieli o realizowanym projekcie i wrażeniach z praktyk. Informacja o projekcie napisanym przez nauczycieli we współpracy z greckim partnerem SAGEM TRAINING SERVICES LTD od początku cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i rodziców. Kwota dofinansowania wyniosła ponad 277 tys. zł. Wyjazd do Grecji poprzedziły liczne przygotowania. Podczas rekrutacji, która trwała przez 2. miesiące, uczniowie musieli zdobyć jak najwięcej punktów. Liczyły się oceny z języka angielskiego, przedmiotów zawodowych, ocena z zachowania, aktywność w życiu szkolnym. Uczniowie składali formularze zgłoszeniowe do Komisji Rekrutacyjnej i z niecierpliwością oczekiwali na wyniki jej pracy. Nad prawidłowym przebiegiem wszystkich prac czuwały dyrektor Agnieszka Stępień i Anna Żyła - koordynator projektu.
Po wyłonieniu grupy 37. uczniów uczestniczyło w 40-godzinnym kursie języka angielskiego, a także w zajęciach z języka greckiego. W ramach przygotowania do zagranicznych praktyk w Grecji uczniowie poznawali również kulturę i zwyczaje tego pięknego kraju.
Dnia 8. kwietnia 2018 r. 37. uczniów z klas o kierunku technik informatyk oraz fototechnik wyjechało na dwutygodniowy staż zawodowy do Grecji. Miejscem praktyk uczniów z Zielonego była Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Uczniowie kształcący się w zawodzie fototechnik mieli okazję uczestniczyć w zajęciach skoncentrowanych na podstawach fotografii i fotometrii, zgłębić temat źródeł światła w fotografii. Był również czas na samodzielne wykonywanie zdjęć, a następnie konsultowanie efektów pracy z mentorem. Bardzo ciekawe były także zajęcia dotyczące wydobywania głębi ostrości ze zdjęć, ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć portretowych, krajobrazowych, a także zdjęć w ruchu.Fototechnicy oprócz plenerów w ciągu dnia, mieli także okazję udać się wieczorem do Starego Panteleimonu, gdzie ćwiczyli umiejętności z zakresu robienia zdjęć nocą z użyciem wysokiego ISO.
Fototechnicy szlifowali również swoje umiejętności w zakresie wykonywania portretów studyjnych, aby następnie udoskonalić fotografię w odpowiednich programach graficznych. Najlepsze zdjęcia, które wykonali w ciągu swojego pobytu zostały wykorzystane na wystawie, która wzbudziła duże zainteresowanie u wszystkich zwiedzających.


Drugą grupą uczestniczącą w stażach byli informatycy. Uczniowie instalowali sterowniki urządzeń peryferyjnych, poznali rodzaje materiałów eksploatacyjnych oraz zasady sporządzania harmonogramu prac konserwacyjnych i przeglądów.Wzięli również udział w zajęciach, w ramach których poznali rodzaje i charakterystykę oprogramowania do monitorowania pracy i diagnostyki komputera osobistego oraz zasady obsługi konsoli naprawy systemu operacyjnego Windows. Informatycy konfigurowali system operacyjny, modyfikowali rejestry i używali wiersza poleceń oraz monitorowali i naprawiali ewentualne usterki w funkcjonowaniu systemu. Pogłębili swoją wiedzę o parametrach technicznych, topologiach i jednostkach miar w sieciach komputerowych.Dużo czasu poświęcili na pracę w zakresie instalacji systemu, sterowników i urządzeń peryferyjnych a także na montaż sieci komputerowej, dostosowując okablowanie i podłączając odpowiednie urządzenia celem uruchomienia sieci.
Organizatorzy projektu przygotowali dla uczniów Zielonego wspaniały wieczór grecki, podczas którego młodzież świetnie bawiła się przy greckiej muzyce. Oprócz codziennych zajęć praktycznych uczniowie zwiedzili także przepiękne miejsca, m.in. miasteczko Panteleimonas położone na Riwierze Olimpijskiej. Wzięli udział w wycieczce na Meteory - klasztory zbudowane na skałach.Mieli okazję poznać tajemnice życia mnichów, zwiedzili cerkwie. Fotografie tych przepięknych miejsc pozostaną już na zawsze wspaniałymi wspomnieniami.


Niezapomniane pozostaną również rejs statkiem na wyspę Skiathos i wspólna zabawa z kapitanem, członkami załogi i pozostałymi turystami. Wielką atrakcją był również rejs na złotą plażę, gdzie uczniowie mogli zażyć kąpieli w morzu.Podczas grupowego podsumowania całego przedsięwzięcia uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia praktyk zagranicznych. Pożegnanie z opiekunami i mentorami było niezwykle wzruszające. Na pewno niejednokrotnie będą wracać myślami do cudownych chwil, jakie mieli okazję przeżyć w tak uroczym, fascynującym kraju.


Podczas uroczystości podsumowania projektu uczestnicy spotkania mogli obejrzeć film z przygotowań do wyjazdu i pobytu w Grecji, a także nauczyć się tańczyć Zorbę. Swoje umiejętności taneczne zdobyte w Grecji zaprezentowały profesor Małgorzata Sapijaszka i uczennice: Agata Baran i Natalia Borkiewicz, a Paulina Tarnowska, wykonała utwory: Whitney Houston - "I Have Nothing" oraz Anny Jantar "Tylko mnie poproś do tańca". Następnie dyrektor Zielonego zaprosiła wszystkich na świetlicę szkolną, gdzie przy greckiej muzyce mogli skosztować greckich specjałów, a także obejrzeć wystawę zdjęć zrobionych przez grupę fototechników w Grecji. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród młodzieży Zielonego, jak i uczniów i nauczycieli przybyłych z okolicznych szkół.


Dla większości z uczestników udział w projekcie i wyjazd do Grecji był prawdziwą przygodą życia. Udział szkoły w projekcie pozwolił stworzyć możliwości, dzięki, którym zarówno nauczyciele, jak i uczniowie mogli zdobyć nowe kompetencje zawodowe i językowe, przyczyniając się tym samym do możliwości późniejszego korzystania z obcojęzycznych źródeł naukowych.
Szkoła nauczona doświadczeniem, widzi, jak wielki wpływ na młodzież może mieć udział w mobilności międzynarodowej. Oprócz umiejętności uczniowie zyskali doświadczenie i wspaniałe wspomnienia, którymi dzielą się z rówieśnikami. Ich opowieści o zajęciach, zdobytych umiejętnościach i przeżyciach wpływają motywująco narówieśników, którzy nie mieli możliwości, aby wziąć udział w projekcie.
Zespół Szkół w Pionkach chce dać tę szansę kolejnym rocznikom młodzieży. W lutym 2018 r. złożony został wniosek, w ramach którego zaplanowano wyjazd na praktyki zawodowe do Grecji dla uczniów z technikum informatycznego, technikum eksploatacji portów i terminali oraz technikum fotografii i multimediów. Ostatecznie do kraju dawnej Hellady wiosną 2019 roku uda się 42. uczniów pod opieką 4. opiekunów.
W związku z tym, że mobilność planowana jest podobnie jak w tym roku, na wiosnę roku kolejnego, to rekrutacja do projektu oraz faza przygotowań uczestników do wyjazdu rozpocznie się pod koniec 2018 roku. Bliżej tego terminu zostanie przedstawiony regulamin rekrutacji, jej zasady oraz inne potrzebne informacje.

  

 

Zespół Szkół im. J. Śniadeckiego, 26-670 Pionki ul. Parkowa 6, tel/fax 48 612 80 90, e-mail: zspg2@wp.pl

ZAOCZNA

Szkoła dla dorosłych

SPECJALNA

Szkoła Specjalna

PROJEKTY

Projekty unijne

BAZA

Baza szkolna

MOODLE

Platforma e-learningowa

LIBRUS

Dziennik elektroniczny